Tuky se dělí do dvou základní skupin a to na tuky živočišné a rostlinné.
Tuky živočišného původu
Už z názvu této skupiny tuků je jasné, že pochází z živočišné produkce. Mezi nejznámější čisté tuky v této kategorii patří máslo a sádlo. Dále je najdete ve skryté podobě například v mléčných produktech, masu a uzeninách.
Živočišné tuky obsahují velké množství cholesterolu a nasycených mastných kyselin, které mají velmi negativní dopad na zdraví a zvláště na kardiovaskulární systém. Dalším zdrojem živočišných tuků jsou ryby a mořské plody a jejich konzumace se oproti ostatním v této skupině doporučuje ve velkém množství. Obsahují tělu velmi prospěšné omega 3 mastné kyseliny. Do jídelníčku je zařaďte alespoň třikrát týdně.
Tuky rostlinného původu
Rostlinné tuky obsahují tělu prospěšné nenasycené mastné kyseliny, především omega 3 mastné kyseliny, které pomáhají snižovat hladinu škodlivého cholesterolu. Mezi nejlepší zdroje patří ořechy, semínka, avokádu a různé druhy rostlinných olejů a margarínů. Existují výjimky, které svým složením nejsou zrovna vhodné a patří sem především tuky z palem. Rostlinným tukům rozhodně dejte přednost a dopřejte si je v přiměřeném množství každý den.
Mýty spojené s tuky
Mýtus číslo 1
Slunečnicový olej je rostlinného původu a proto je zdraví prospěšný. Slunečnicový olej je v českých domácnostech používám především ke smažení a velmi rychle se přepaluje. Sáhněte raději po oleji řepkovým či olivovém, tyto tuky mají větší zastoupení omega 3 a 6 masných kyselin.
Mýtus číslo 2
Kokosový tuk je zdraví prospěšná superpotravina. Tento tuk je sice rostlinného původu, ale svým složením se podobá spíše tukům živočišným. Obsahuje až z 90% nasycené mastné kyseliny, které si tělo ukládá do tukových zásob a nijak neprospívají. Z těchto důvodu si produkty s velkým množstvím kokosového tuky dopřávejte jen výjimečně.
Mýtus číslo 3
Margarín je umělá potravina
Margaríny jsou velmi diskutovanou potravinou a mnoho lidí je považuje za velmi škodlivé a uměle vytvořené. Margaríny jsou směsí různých rostlinných tuků a vody. Jejich výroba je velmi blízko k výrobě másla a často jsou také považovány za jeho rostlinnou náhražku. U margarínů doporučuji pečlivě pročíst složení a dát přednost vyššímu obsahu například olivového oleje před olejem palmovým či kokosovým.