Mezi olivovými oleji jsou velké rozdíly, a to především v jejich kvalitě, která vychází z výchozích surovin, ale také ze způsobu jejich zpracování. Než si olivový olej koupíte, měli byste si nejprve ujasnit, na co ho budete v kuchyni používat. Vybrat si kvalitní olivový olej však není vůbec snadné. Všechny výrobky totiž nesplňují to, co od nich jejich spotřebitelé očekávají.
Jak se olivový olej vyrábí?
Základní postup pro výrobu olivových olejů je prakticky stejný. Olivy se rozemelou v lisech, kde z nich vznikne olej, který se musí ještě před naplněním do lahví přefiltrovat. Na výrobu jednoho litru oleje se spotřebuje v průměru asi šest kilogramů oliv.
Rozdělení olivových olejů:
· Panenský olej – technologie jejich výroby je velmi šetrná, nedochází totiž k žádnému zahřívání oliv, ani k žádným chemickým procesům při výrobě. Panenské oleje se lisují za studena, a tak je výsledkem ten nejkvalitnější olivový olej.
· Rafinovaný olej – ten se získává chemickou úpravou, a tak svou kvalitou nijak nepřevyšuje ostatní jedlé oleje.
Není olej jako olej
Než tedy olivový olej koupíte, vždy si nejprve přečtěte etiketu. Panenské oleje jsou určitě kvalitnější než ty rafinované. Vyznačují se nejen vyšší kvalitou, ale také výraznější chutí, vůní i nižší kyselostí. Extra panenské olivové oleje jsou vhodné především pro studenou kuchyni, na ochucování salátů, kterým dodají skvělou delikátní chuť. Pro tepelnou úpravu pokrmů vám bohatě postačí tepelně zpracovaný olivový olej. Oleje však vždy vybírejte ty ve skleněných lahvích. Plastovými lahvemi totiž mohou pronikat škodlivé látky.
Chutný a zdravý
Olivový olej nejenže je velmi chutný, ale je také velmi zdravý. Obsahuje totiž mnoho mastných kyselin, které jsou nezbytnými prvky zdravé výživy. Dále obsahuje mnoho vitamínů, které zlepšují vzhled i kvalitu vaší pleti, vlasů i nehtů.